top of page
  • fugaarchitektura

ILE KOSZTUJE REMONT ŁAZIENKI?Ile osób tyle odpowiedzi! Skąd takie rozbieżności, że jedna osoba powie 2 tysiące a inna 20 tysięcy?

Jedna osoba może myśleć o remoncie łazienki w kategorii wymiany wanny albo pomalowania istniejących płytek, ktoś inny może mieć na myśli kompleksowy remont - przeniesienie przyłączy hydraulicznych, rozbudowanie elektryki, zakup wszystkich materiałów budowlanych, wykończeniowych i akcesoriów. Niektórzy remontów podejmują się sami lub z pomocą najbliższych, a inni korzystają z usług profesjonalnych ekip. To ile ten remont kosztuje? Zależy co planujecie wyremontować i w jakim standardzie. W tym artykule skupię się na kompeksowym remoncie.


Co mam na myśli używając określenia kompleksowy remont? To taki, gdzie planujemy stworzyć całą łazienkę od zera. Kupić wszystkie materiały budowlane, elementy wykończeniowe, akcesoria oraz pokryć koszty remontu, czyli opłacić wykonawców: hydraulika, elektryka, glazurnika, stolarza, szklarza itp w zależności od zakresu, o ile sam lub pomocą rodziny lub przyjaciół nie podejmujesz sie wykonać prac. W zależności od tego gdzie mieszkasz usługi remontowe kosztują inaczej - inne ceny spotkamy w większych miastach, a inne w mniejszych miejscowościach. Inaczej się też rozkładają koszta remontu kiedy planujemy wykonać remont całego mieszkania czy domu a inaczej jednego pomieszczenia.Kiedy pisałyśmy naszego eBooka Projektownik Łazienka przygotowałyśmy specjalne narzędzie do oszacowania kosztów. W naszym Kosztorysie znajdziecie wszystkie elementy, które możecie rozważać do zakupienia - od płytek, wanny, umywalki czy brodzika przez grzejniki i oświetlenie po haczyki, uchwyt na papier toaletowy czy półkę pod prysznic. Elementy podzieliłyśmy na przejrzyste podkategorie, dzięki czemu nie pogubicie się w kosztorysie, są to m.in.: umywalka i jej otoczenie, prysznic, wanna, elementy ścienne, podłogi.. Oprócz wymienienia wszystkich elementów, które mogą wejść w wyposażenie łazienki kosztorys podzieliłyśmy na cztery standardy wykończenia: podstawowy, dobry, wysoki i ekskluzywny.


To przejdźmy do konkretów. Ile kosztuje ten remont łazienki? Po zliczeniu wszystkich elementów, ale bez kosztów ekipy, o czym napiszemy poniżej, wyszły takie kwoty: podstawowy (czyli taki marektowy) to koszt 8-12 tysięcy, dobry (tutaj mamy możliwość zakupu w salonach łazienkowych albo części elementów na wymiar np. skorzystanie z usług stolarza albo szklarza) to koszt 20-25 tysięcy złotych. Kolejny standard, określany przez nas jako wysoki, w którym możemy sobie pozwolić już na bardzo wysokiej jakości elementy, na meble na wymiar w rożnej formie i wykończeniu, kabinę prysznicowa na wymiar, grzejnik dekoracyjny to koszt 30-40 tysięcy. Natomiast kolejny, najwyższy standard, określony przez nas jako ekskluzywny oszacowałyśmy na budżet 60 tysięcy plus.Nasz kosztorys nie uwzględnia prac wykonawczych i materiałów budowlanych (np. kleje, grunty, wypożyczenie maszyn, płyty g-k, przewody do instalacji elektyrczej, elementy instalacji hydraulicznej itp.), gdyż w każdej części Polski praca remontowa wyceniania jest na innym poziomie, a część elementów można nawet wykonać samemu.


Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze doświadczenia w szafowaniu budżetu na łazienkę.

Comments


bottom of page