top of page
  • fugaarchitektura

STYLE WE WNĘTRZACH

Jest kilka kierunków urządzania wnętrz, które warto poznać, aby móc marzenia i pomysły w głowie zamienić na słowa kluczowe do wyszukiwania inspiracji. Poniżej wymieniamy te style, które obecnie są najpopularniejsze. Wystarczy wpisać ich nazwy w internecie, aby uzyskać niekończącą się listę inspiracji.
STYL BOHO


Boho to styl swobodny i marzycielski, podkreślający niekonwencjonalny charakter życia mieszkańców. Elementy wyposażenia wnętrza mają obrazować historię życia mieszkańców, stanowiąc jednocześnie pamiątki pobudzające wspomnienia. Styl boho lubi nie tylko liczne dodatki i dekoracje, ale również zróżnicowane faktury, kolory i wzory, np. plecionki, różnorodne tkaniny, kamień czy drewno. Jest lekki, jasny, naturalny.
STYL RUSTYKALNY


Styl rustykalny, nazywany też przekornie stylem wiejskim (od ang. rustic). Charakteryzują go naturalne materiały, proste aranżacje i przytulną atmosfera. Ten styl świetnie pasuje do drewnianego domu lub zabytkowego dworku pod miastem. We wnętrzach o takim charakterze bardzo pożądane są przedmioty stare lub postarzane, mające na celu podkreślenie ponadczasowości danego mebla.
MID CENTURY


Styl pochodzące z połowy XX wieku, w którym dominują meble z lat 50-tych oraz 60-tych, powracające na fali nostalgii za minionymi epokami.Funkcjonalność i oszczędność form to drugie imię tego stylu.W mid-century modern znajdziemy odbicie praktycyzmu czasów powojennych, optymizmu lat 50-tych oraz zmysłowości i psychodelii lat 60-tych. Prostota form stwarza pole do zabawy barwami – w mid-century modern są one jasne, pogodne i wyraziste, a czasem nawet lekko kiczowate.


MODERNISTYCZNY


Wnętrza urządzone w stylu modernistycznym są przede wszystkim bardzo funkcjonalne, nie znajdziemy w takim pomieszczeniu zbędnych, nieprzemyślanych rozwiązań. Bardzo ważnym aspektem są też materiały z których wykonane są wszystkie elementy - muszą być porządne a przede wszystkim trwałe. W dużym skrócie modernizm możemy opisać jako połączenie minimalizmu z elegancją. We wnętrzach modernistycznych dominuje szkło, stal, drewno oraz neutralne kolory. Podstawą stylu modernistycznego jest funkcjonalność - ona determinuje konstrukcję mebli oraz wykorzystane materiały. W modernistycznym wnętrzu znajdziecie dużo prostych form w naturalnych barwach.


KLASYCZNY


Styl klasyczny jest przede wszystkim ponadczasowy, cechuje go uniwersalność, elegancja i wygoda. Cechy charakterystyczne to ciepłe barwy i meble, które usytuowane są w sposób bardzo harmonijny. Wśród materiałów wykończeniowych króluje naturalne drewno, skóry, miękkie tkaniny, a wszystko skąpane w kolorach ziemi.

INDUSTRIALNY


Inspirowany surowymi, dużymi przestrzeniami pofabrycznymi. Surowe materiały, betonowe posadzki, wysokie okna, ciemne obramowania, duże lampy w metalowych oprawach - to elementy charakterystycznego dla tego stylu.

GLAMOUR


Wrażenie luksusu osiągnięte za pomocą elegancji, przepychu i blasku. Nawiązuje do stylów minionych epok, głównie baroku co najbardziej dostrzegalne jest w ornamentyce. Mieniące się materiały, bogate zdobienia - po tym poznacie styl glamaour.

Comments


bottom of page