top of page
  • fugaarchitektura

JAK WYBRAĆ BLAT KUCHENNY? 5 KROKÓW, ŻEBY WYBRAĆ TEN DOSTOSOWANY DO WASZYCH POTRZEB.

Blat kuchenny to blat roboczy - musi być przede odporny na działania temperatur, zarysowania, ciężar i wilgoć. Dlatego też, aby wybrać najlepszy blat musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
1. Jak przygotowujemy posiłki?


Jeśli Wasza kuchnia to miejsce, gdzie tylko podgrzewacie jedzenie, ale jego nie szykujecie, bo korzystacie z cateringów dietetycznych czy gotowych produktów to odpada Wam wiele zmartwień związanych z wyborem blatu. Natomiast jeśli w kuchni zamieniacie się w kucharzy na miarę Jamie Olivier'a to musicie przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego blat jest wykonany. Blaty kamienne, z konglomeratów i spieków są odporne na naprawdę wysokie temperatury i garnek zdjęty bezpośrednio z kuchenki czy naczynie wyjęte z rozgrzanego piekarnika mu niestraszne (chociaż oczywiście lepiej zawsze odłożyć na podkładkę z antypoślizgiem). Ponadto są nienasiąkliwe - produkty barwiące jak kurkuma, tłuste jak oleje i oliwy czy kwasy jak cytryna nie wnikną w ich strukturę.


2. Czy cena ma znaczenie?


Jeśli najważniejsza jest dla Was trwałość blatu to polecamy Wam te wykonane ze spieków, konglomeratów i kamieni. Natomiast jeśli szukacie wersji budżetowych to alternatywami będą blaty z płyty laminowanej w szerokiej gamie kolorystycznej lub imitujące drewno i kamienie. Kolejną opcją są blaty z litego drewna. Wymagają one zdecydowanie większej pielęgnacji i dbałości od pozostałych blatów.


3. Wygląd czy praktyka?


Blaty drewniane ocieplają wizualnie kuchnie. Wybarwienia drewna można dobrać do koloru parkietu drewnianego. Cenowo również wypadają świetnie na tle blatów z kamiennych. Natomiast to, co je różni to pielęgnacja. Blaty drewniane raz na jakiś czas wymagają dodatkowego przetarcia papierem ściernym i ponownego zaolejowania albo zalakierowania. Położone bezpośrednio na blacie gorące naczynie może wyrządzić na nim nieodwracalne plamy, natomiast kwas np. z cytryny czy pozostawione na dłuższy czas mokre plamy mogą go odbarwić. Mimo tego jednak blaty drewniane cieszą się popularnością przede wszystkim ze względu na piękny wygląd i naturalny materiał.4. Kamienny, konglomerat czy spiek?


Odporne, trwałe, ponadczasowe - takie są blaty ze spieków kwarcowych, konglomeratów, kompozytów i kamieni. Można je dobrać w szerokiej kolorystyce i wzorach - od łagodnych jednokolorowych po odważne, bogato użylone wzory. To na co pozwalają blaty z tych materiałów to wykonanie zlewozmywaków podwieszanych, frezowań na ociekacz i mocnej eksploatacji. Ich ceny natomiast są zdecydowanie wyższe od pozostałych alternatyw.
5. A może laminat?


Blaty laminowane to typowo niskobudżetowe rozwiązanie. Niestety nie pozwalają na takie szaleństwa co do frezowań czy kształtów jak blaty kompozytowe, a boki ich zakończone są listwą.

Prezentujemy Wam galerię zdjęć z naszymi realizacjami kuchni. Jesteśmy bardzo ciekawe, który blat jest Waszym faworytem i dlaczego!


Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

留言


bottom of page