top of page
  • fugaarchitektura

Oświetlenie w łazience - jak je zaplanować?

Łazienka to pomieszczenie, które najczęściej nie jest naturalnie doświetlone, a jeśli są w nim okna, to albo są przesłonięte albo niewielkich rozmiarów. Dlatego też bardzo ważne jest, aby odpowiednio zaprojektować oświetlenie, które spełni nasze oczekiwania - odpowiednio doświetli wnętrze i zbuduje nastrój.Oświetlenie strefy przy lustrze

Najważniejszą strefą, która wymaga dobrego oświetlenia jest ta przy lustrze. Oprócz sufitowego oświetlenia dobrze jest przewidzieć dodatkowe przy lustrze, równomiernie oświetlające twarz. Planując oświetlenie należy pamiętać o zachowaniu symetrii. Dzięki temu na twarzy nie pojawią się cienie i wykonanie pielęgnacyjnych czynności będzie ułatwione.


Strefę przy lustrze możemy oświetlić na kilka sposobów: kinkietami, czyli lampami ściennymi, lampami wiszącymi, paskami ledowymi albo oświetleniem zintegrowanym z lustrem.Źródło światła: żarówka albo pasek ledowy, nie powinno razić w oczy. Także, jeśli oprawa, którą planuje się przy lustrze, sprawia, że żarówka jest widoczna, najlepiej kupić żarówki mleczne albo zaplanować źródło światła na takiej wysokości, aby nie raziło w oczy - dla osoby o wzroście ok. 180 cm będzie to wysokość około 220cm.

Oświetlenie sufitowe

Oświetlenie sufitowe w łazience jest kwestią bardziej swobodną. Przy lustrze, jeśli przy nim będzie wykonywać się czynności pielęgnacyjne twarzy, dobrze kierować się zasadą symetrii, ale sama powierzchnia łazienki nie musi już być tak rygorystycznie traktowana. Jednakże dobre oświetlenie łazienki to to, które równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Dobrze, żeby źródła światła były jak najbardziej zbliżone do naturalnej temperatury, czyli miały 2700-3000 Kelvinów. Dużo salonów z oświetleniem ma możliwość wypożyczenia żarówek. Dlatego też polecamy, aby wypożyczyć żarówki o różnej mocy, barwie i kącie padania światła i sprawdzić swoje własne odczucia już po zakończonym remoncie.


Oświetlenie dekorcyjne

Przy projektowaniu oświetlenia w łazience dobrze rozważyć dodatkowe oświetlenie, które będzie budowało nastrój, kiedy z łazienki będziemy korzystać w celach relaksu - kąpieli lub prysznica, które mają nam pozwolić na pełną regenerację. Takie oświetlenie może pełnić to przy lustrze, ale warto zastanowić się nad dodatkowymi kinkietami albo zamontowaniem paska ledowego w produ wanny, pod szafką wiszącą lub przy suficie, które pozowli na stworzenie atmosfery domowego spa.


Do każdej z opraw oświetleniowych należy przemyśleć umiejscowienie odpowiednich włączników. Z zewnątrz dobrze jest móc zapalać światło główne - sufitowe, ale także mieć możliwość wyłączenia kinkietów przy lustrze. Praktycznym rozwiązaniem jest włączanie wentylacji jednocześnie razem z oświetleniem głównym. Ale warto to dobrze przemyśleć, ponieważ niektóre osoby może drażnić szum i wolą móc korzystać z łazienki bez uruchomionej wentylacji.
We wnętrzu przy lustrze warto mieć możliwość zapalania oświetlenia doświetlającego strefę pielęgnacyjną. Wygodne jest, jeśli włącznik będzie w tej samej ramce co gniazdka. Rozwiązaniem dodającym przestrzeni funkcjonalności będzie możliwość sterowania górnym oświetleniem również ze środka łazienki, np. kiedy planujemy zredukować oświetlenie podczas kąpieli, to wówczas nie trzeba będzie wychodzić z łazienki w celu zgaszenia światła sufitowego.


Jesteśmy bardzo ciekawe, jak to jest u Was z oświetleniem - co się sprawdza, co chcielibyście zmienić i jak planujecie to w swoich domach?

Comments


bottom of page